• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/badilliasireti
  • https://plus.google.com/u/0/107447275380019069089/posts
  • https://twitter.com/badilli_asireti
Takvim
Saat

Çimen Yaylası

 Bu yayla geniş düz alanlardan kuruludur.Yaylaya ulaşım kolaydır.Çünkü arazi pek dağlık değildir.Hemen hemen her tarafına yol gitmektedir.Yaylanın merkezi "Büyük Çimen"denilen çayırların ve sazlıkların olduğu yerdir.Burada çeşitli kuş türleri yaşamaktadır. Bu kuşlar: " ördek, turna,leyleklerdir."Turnaların uzaktan duyulan ötüş sesleri bizim, yaylaya yaklaştığımızın adeta habercisidirler.

 

Padişah da her ikisini de aşirete vermiş.Bursa'ya yerleşmişler ama;sıcağa dayanamayıp buradan ayrılıp ,bu gün hala Badıllıların yaşadığı Çimen Yaylası'na gelmişler.Bizim burada bahsettiğimiz bir rivayettir.

 

Bir başka rivayete göre Çimen Dağı’nda Terikanlılar yaşarmış.Badıllılar ile Terkanlılar hiç anlaşamazmış.Sürekli harp ederlermiş.Zaten bugün Büyük ve Küçük Akmezar’daki mezarlığın bu savaşlarda ölen insanlara ait olduğu söylenmektedir.

 

Neyse konumuzu dağıtmayalım.Dedik ya Badıllı ile Terikanlı anlaşamazmış.Sürekli kavga dövüş olunca iş mahkemeye aksetmiş.Herkes yaylanın kendilerine ait olduğuna dair delil toplamaya başlamış.Böylece karşı tarafın iddialarını çürütüp,kadının karşısında kendilerinin haklı olduklarını ispatlayarak,yaylanın gerçek sahipleri kendileri olduklarını ispatlayacaklar.

 

 Bir gün Terikanlılar toplanmış.Belli bir mezarlık şeklindeki yere bir sac ayağı gömmüşler.Tabi daha önceden Badıllılardan Terikanlılara bir gelin gitmiş.Gelin gizlice gelip bu hadiseyi Badıllılara haber veriyor.Badıllılar bunu öğrenir öğrenmez.Hemen duruma müdahale ediyorlar.Kendi aralarında istişare edip,şöyle bir yol izlemeye karar veriyorlar.Sacayağının gömülü olduğu yeri gidip buluyorlar.Bulunan yeri eşiyorlar.Sac ayağı çıkıyor.Bu saç ayağını çıkarıp,çukuru biraz daha eşip ,yaylanın Badıllılara ait olduğunu içeren kendi saç ayalarını gömüyorlar.Gömdükten sonra Terikanlıların saç ayağını da Badıllıların saç ayağının üzerine gömüyorlar.Gömdükten sonra cemaat dağılıp gizlice gidiyor.

 

Gel zaman ,git zaman sonra keşif geliyor.Terikanlılar diyor ki Kadı efendi şu yeri eştirir misin? Kadı neden burayı eştirmek istediklerini soruyor.Badıllıar başlangıçta onların dedikleri yerin eşilmesine ihtiyari olarak ihtiraz ediyorlar.Sonra yerin eşilmesine razı oluyorlar.İstenilen yer eşiliyor.Bu mevki muhtemelen Çimen Dağı’nda Öküz Kaya’sı denilen mühitte olduğu tahmin edilmektedir.Eşilen çukurdan Terikanlılara ait bir saç ayağı çıkıyor.Terikanlılar bayram ediyor.Badıllılar Kadı Efendiye diyor ki,Bu çukuru bir metre daha eştirir misin? Hakim eştiriyor.Bir saç ayağı daha çıkıyor.Bu saç ayağının da Badıllılara ait olduğu anlaşılıyor.

 

Bu saç ayağı çıkınca Terikanlılar şok oluyor.En altta çıkan saç ayağının Badıllılara ait olduğu anlaşıldığından Kadı ,Çimen Yaylağı’nın Badıllılara ait olduğuna karar veriyor.Bu olay da böylece kapanıyor.

 

Badıllı Aşireti'nin Çimen Yaylası'na gelişiyle ilgili bilgi vermek istiyorum.Yaptığım araştırmalar sonucunda Hicri 1171 tarihli fermanın Türkçe'ye çevrilmiş halini buldum.Bu fermandan aldığım bir paragrafı aşağıya naklediyorum:

 

Hicri 1170 tarihli saltanat Hükümeti Şurayı Yedinden Verilmiş İlam Süretidir:

" Arabistan'dan hicret edip mazariyet tarıkıyle Türkiye içerisine geçip mütearrir kalıp köy be köy çadır altına girip,devlete müracat ettiler.Şurayı devlet de Çimen Yaylasını vakf eyledi.Konar - göçerdir.İstediği yere ev de yapabilir.Köy de yapabilir.Hiçbir mani olmadığından adlarına verilmiştir.Hep Badıllı Aşireti her ne kadar varsa vakıf olunmuştur.

 

Mindeval,Erzincan arasında ve Kelkit ve Ali Şiran ve Alicera arasında merbut olan Badıllılara verilmiş.Manisiz bir davası ve münazarası olmayarak yedlerine verilen bu hududu,hümayunlarından birrical verilmiştir. Arapça yazılı olan bu ferman ,Murat Harun Reşit Han tarafından verilmiştir.Aynen yukarıda yazılı olduğu üzere Türkçe'ye çevrilmiştir."

 

Yine başka bir ilamda ise Hamidiye Karyesi ile Mengüt ve Uzunkol Karyeleri dava görmüşler ve dava sonucunda verilen ilamı okumanız için sizin bilginize sunuyorum:

 

Erzincan Şeriye Mahkemesi'nin 5 Rebüülevvel 1296 tarihinde vermiş olduğu bir mahkeme ilamına yapılan itiraz üzerine 20 Zilkade 1310 tarihinde temyizde görüşülerek verilen kararda, "Çimen Yaylağı'nın sınırları çizilmekte ve kadimden beri Mengüt ve Uzunkol köyleri halkı tarafından kullanılmakta olduğu anlaşıldığından ,Hamidiye Köyü'nün bu yaylağın kendilerinin tasarrufunda ve intifaında olduğu iddiası uygun bulunmamış ve reddedilmiştir.Bu gün de yine Mengüt ve Uzunkol köyleri tarafından kullanılmaktadır."

 

Bu yayla çeşitli savaşlara sahne olmuş.Birinci Dünya Savaşı'ında Kafkas Cephesinde Osmanlı Ordusu geri çekilmeye başlamış..Bu çekilme Şiran'da son bulmuş .Rus ordusu Çimen Dağı'nda iki yıl kalmış.Bu gün hala Rus mevzileri durmaktadır.Rus Ordusu Şiran Çilhoroz,Eymür Güzeltepe,Çimen Yaylası'nda bulunan Dumbulca'dan batıya geçememiş.Dumbulca'da bir çok Osmanlı askeri şehit olmuş.Osmanlı zamanından kalma sırt yolu üzerindeki hanın harabeleri hala durmaktadır.Bu han Kurugöl'ün doğusunda bulunmaktadır.

 

Çimen Dağı'nda iki Badıllı köyü vardır: Kelkit Gürleyik (Mengüt) ve Uzunkol Köyü'dür.

 

Günümüzde gittikçe yaygınlaşan yayla şenlikleri bizim yaylada da yapılmaktadır.Bu şenlikleri Çimen Yaylası'nda bulunan Uzunkol Köyü ile Gürleyik Köyü düzenlemektedir.Gürleyik Köyü şenlikleri geleneksel olarak 1997 yılından beri devam etmektedir.

Yaylanın Belli Başlı Bölümleri:

 

1.Mağel 2. Başa'nın Mağel

 

3.Fatımın Kurun 4. Çayırlar

 

5. Ömer Bey'in Mağel

 

6. Osman Bey'in Mağel

7. Hüseyin Bey'n Mağel 8. Kuru Göl

 

9. Hindi Göl 10. Dümmeges

 

11. Teknecük 12. Kandil

 

13.Dumbulca 14. Karahin

 

15. Zolata 16. Çat

 

17. Büyük Akmezar

 

18.Ganimange

 

Kaynak:

 

İstanbul İl Müftülüğü Seri Siciller Arşivi

 

390 Nolu Temyiz Defteri


Yorumlar - Yorum Yaz


Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam48
Toplam Ziyaret122694
Hava Durumu
Anlık
Yarın
35° 39° 25°
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar5.99026.0142
Euro6.82196.8493
Site Haritası
Badıllı Gençlik Platformu