• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/badilliasireti
  • https://plus.google.com/u/0/107447275380019069089/posts
  • https://twitter.com/badilli_asireti
Takvim
Saat

Av.Kemal Badıllı


Kürtler ve Kürtçe üzerine yaptığı çalışmalarla bilinen Parlamenter ve Avukat Kemal Badıllı 1923 yılında Urfa merkeze bağlı Ağızhan köyünde dünyaya geldi.Kemal Badıllı’nın babası, Kürtler arasında Seîdê Kor Beg olarak da bilinen Badıllı Sait Bey, annesi ise Zeyde Xanim’dır. Türkiye’nin kurtuluş savaşı yıllarında kendi maiyetindeki gençlerle bir çete kurmuş ve işgalcilere karşı savaşmış olan Badıllı Seid Bey, daha sonraları hiç bir suçu olmadığı halde Diyarbekir İstiklal Mahkemesi’nde yargılanmış ve beraberindekilerle birlikte Suriye’ye sürgün edilmiştir. 

İlk ve orta öğrenimini Urfa’da tamamlayan Kemal Badıllı, 1938′de İstanbul’da Kabataş Erkek Lisesi’ne başlamış ve 1943 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesine kaydolmuştur. Mezun olduğu 1950 yılından sonra Urfa’ya dönerek avukatlık yapmaya başlamıştır. 1961 seçimlerinde Yeni Türkiye Partisi’nden milletvekili olarak meclise giren Badıllı, aynı döneme denk gelen Kürt milletvekillerinden ve bir dönem Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanlığı da yapmış olan Yusuf Azizoğlu ile CHP’li İçişleri Bakanı Hıfzı Oğuz Bekata arasındaki gerginlikle başlayan TBMM’nin ilk Kürt-Türk kavgasında Kürt tarafının önde gelenlerinden biri oldu.TBMM'de tarihi bir konuşmayapmıştır.'Türkiyelilik'' kimliğini ilk defa TBMM'de gündeme getirmiştir.Konuşmasının sonunu ''Yaşasın Türkiye,Yaşasın Türkiyeliler'' cümlesi ile bitirmiştir.

Badıllı, Kürt tarihine 55′ler Olayı olarak geçen ve 1960 yılında seçkin 55 Kürdün bir gece apar topar evlerinden alınarak Sivas’taki bir kampa sürülmesi ile ilgili çeşitli soru önergeleri verdi. TBMM’nin açık bir oturumunda Siirt senatörlerinden Abdüllatif Aykut’la birlikte Kürtlerin haklarının tanınmasına dair konuşmalar yaptı ve meclis kürsüsünde Kürtlerin ayrı bir millet olduğunu, herkes gibi onların da hak ve adaletinin temin edilmesini istedi. Bu olaydan sonra Yeni Türkiye Partisi’ndeki arkadaşlarıyla aralarında ayrılıklar oluştu ve partisinden istifa etti. Meclisteki en hararetli tartışmalarda dahi ödün vermediği nezaketi dolayısı ile “Cenab-ı Kürt” olarak tanındı. 

Kemal Badıllı iyi bir hukukçu olduğu gibi iyi bir kürdoloğtu.Kürtçe’nin bütün lehçelerine vâkıf olan Kemal Badıllı milletvekilliği sırasında bir Kürtçe gramer üzerine çalıştı ve 1965 yılında Türkçe İzahlı Kürtçe Grameri - Kurmancî Lehçesi adıyla bir kitap yayımladı.(Hakkari'de hemen dava açıldı.Ancak YTP Urfa Milletvekili olduğu için yargılamasını dönem sonuna bırakmışlardı)Bu Türkiye'de ilk Kürtçe gramer çalışmasıydı. Bu dönemde Kürt dili ve dil tarihi üzerine yoğunlaştı. Bir Kürtçe sözlük çalışmasına girdi  60.000 kelimeden oluşan bir Lugat hazırlamıştı ve Kürdistan’ın çeşitli mıntıkalarını dolaştı.Fakat bu lugatı bastırmaya ömrü yetmedi.

Kemal Badıllının hayatı film olarak ekranlara geldi;Murat Soydan,Kazım Kartal,Gani Rüzgar Şavata ve Mustafa Uğurun rol aldıgı ‘‘Cinayet Var’’filmiyle Kemal Badıllının Hayatından Kesintiler anlatılmıştı. Badıllı Sait Bey'den ve Kemal Badıllı ve Badıllı aşiretinden ünlü Alman mareşali Moltke "Türkiye Mektupları" isimli anı kitabında bahseder.

Kemal Badıllı 1966′da İstanbul’a yerleşti.1975 yılında yaşama gözlerini yumdu. Üç çocuk babası olan Kemal Badıllı’nın yayımlanmış eserleri şunlardır: Türkçe İzahlı Kürtçe Gramer - Kurmancî Lehçesi, Türkçe Açıklamalı Kürtçe Lügat, Kürtlerin Sosyolojik Durumlarıyla İlgili İlmi Bir Etüd, Şi’rê Kurdî.

 

 Av.Kemal Badıllı

 AV.KEMAL BADILLI


Yorumlar - Yorum Yaz


Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam48
Toplam Ziyaret122694
Hava Durumu
Anlık
Yarın
35° 39° 25°
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar5.99026.0142
Euro6.82196.8493
Site Haritası
Badıllı Gençlik Platformu