• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/badilliasireti
  • https://plus.google.com/u/0/107447275380019069089/posts
  • https://twitter.com/badilli_asireti
Takvim
Saat

Erzincan-Erzurum Badıllıları

Erzincan Badıllıarı

Türkiye’nin bir çok yerinde olduğu gibi Erzincan’da da  Badıllılar yaşamaktadır.Badıllı Aşireti ananevi bir aşirettir.Badıllıların Gümüşhane Erzincan yöresine Mekke’den be yüz çadırla geldikleri bilinmektedir.

Osmanlı Padişahı fermanında belirtildiği üzere Badıllıların Arap Yarımadası’dan geldiği görülmektedir.

            Kelkit Şiran ve Erzincan’daki Badıllıların bu bölgeye gelme tarihleri hicri 1184 tarihidir.Bu tarih Badıllıların Çimen Yaylası’na gelme tarihidir.Badıllıların Çimen Yaylası’na gelişleri miladi tarih olarak da 1763 yılına rastlamaktadır.

 

 Badıllı Aşireti’nin asıl  iskan yeri  Kelkit Çimen Yaylası iken, aşiretin nüfusunun artması sonucu  batıya doğru göç hareketleri başlamıştır. Erzincan Badıllıları Kelkit Gürleyik ( Mengüt) Köyü toplumundandır.Akrabaların bir kısmı Refahiye’nin köylerine gitmiş,bir Kısmı Mengüt Köyü’nde kalmış.Bu gün Üçören Köyü’nün en kalabalık kabilesi olan Memmet Beygil, Badıllı Aşireti ‘nin merkez  köyü Mengüt Köyü’nde bulunan Ali Beyler kabilesinden ayrılmadır.Yine Refahiye Buğdaçor Köyü’nde bulunan Sofubeygil de Ali beylerden ayrılmadır.İsmini sayamadığımız diğer kabileler arasında da  akrabalık ve hısımlık bağları devam etmektedir.Badıllıların birbiriyle akrabalık bağlarının güçlü olması ,aşiret içi evlilik yapmasından kaynaklanmaktadır.

 

           Refahiye’de Badıllıların en kalabak olduğu köy Üçören(Üçveren) Köyüdür.Refahiye’nin kuzey batısında bulunmaktadır.Refahiye’ye uzaklığı 28 km’dir.Köyün tamamı Badıllı Aşireti’ndendir.Kabileler şunlardır.Terrolar,Memmetbeygil,Bayrolar

 Çat Köyü de Badıllıların yoğun olarak yaşadığı bir köydür.Köyde Hamzalar ve Çolaklar kabilesi sadece Badıllı Aşireti’ndendir.Refahiye’ye uzaklığı 20 km’dir.

Çat Köyü’nde bulunan Hamzalar Kabilesi Badıllı Aşireti’nin en önemli kabilelerindendir.Kabileye ismini veren Hamza Ağa bir çok savaşa katılmış ve büyük yararlıklar göstermiştir.Mezarı  Çimen Yaylası’ndadır.Kurugöl Obası’nın doğu girişinde  bulunmaktadır.

 

Refahiye Buğdaçor Köyü’nde Badıllı kabilesi Sofubeygildir.Sofu bey’in Çimen Yaylası’na gelen ilk kişilerden olduğu söylenmektedir.Büyük bir alim zattır.Keramet ehli bir insandır.Erzincan’dan atıyla Çimen Yaylası’na gelir.”Karahin” denilen yerde bir çobanın davar sürüsü otluyormuş.Sürüden iki şişek ayrılıp,Sofubey hazretlerinin peşine takılır.Çoban şişekleri sürünün içine geri döndürmeye çalışıyor.Bir türlü başaramıyor.Sofu bey diyor ki,”oğul hiç çabalama onlar sahibini tanırlar.”Şişeklerin sonradan Sofubey’e ait olduğu ortaya çıkıyor.

Aşağıdaki köylerde de Badıllı Aşireti’ne mensup aileler yaşmaktadır.

 Refahiye merkezde ossolar kabilesi yaşamaktadır.Aşağıda ismini sayacağımız köylerde az sayıda Badıllı Aşireti’ne mensup ocaklar vardır.

1.Ofuz Köyü ( iki hane),Mondulus’ta (iki hane )

2.Kayı Köyü ( Yıldırım ve Haberdar aileleri)

3.Konak Köyü

4.Melişerif Köyü

5.Alt Köyü

6.Harab Köyü (beş hane)

  Badıllılar genellikle  eskiden  beri bölgede yaylacılıkla uğraşırken,son zamanlarda aşırı nüfus artışının oluşu nedeniyle İstanbul başta olmak üzere büyük şehirlere göç vermiştir.Refahiye’deki Badıllıların bir kısmı yaylacılığa devam etmektedir.Bir kısmı İstanbul’da yedek parça işi ile uğraşmaktadır..Tarımla uğraşan çok az kimseler vardır.Refahiye’de Badıllıların yaşadığı köylerin Çimen Yaylası’na  uzaklığı 50 km’dir.Eskiden beri Çimen Yaylası’na yaylacı olarak yazın gelmektedirler.İki ay kaldıktan sonra kışlamak için köylerine geri dönerler. Gümüşhane Çimen Yaylası’nda Refahiye,Gölova ve Giresun Çamoluk Badıllılarının asıl yayla yeri Taşlıyurt iken hayvan sürülerin çok olması nedeniyle kışın hayvanların bakımı ve beslenmesi için ota ihtiyaç olduğundan ,Taşlıyurt’daki geniş alandaki otlaklar çayır haline getirilip biçilmeye başlanmış ve burada yaylacılık yapan Badıllılar Kurugöl obasını yayla olarak kullanmaya başlamışlardır.

 

         Erzcincan Merkez Çukurkuyu Beldesi ,Yalnızbağ Beldesi , Kavakyolu Beldesi,   Yaylabaşı Beldesi  (Eski adı,Ki ) ve Sevlüke Köyü’nde Badıllılar yaşamaktadır.Bu Badıllılar, genellikle Kelkit Mengüt ve Uzunkol Köyü’nden göçüp Erzincan’a yerleşen Badıllılardır.Bunların bir kısmı yazları Çimen’e yaylaya gelmektedir
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam48
Toplam Ziyaret122694
Hava Durumu
Anlık
Yarın
35° 39° 25°
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar5.99026.0142
Euro6.82196.8493
Site Haritası
Badıllı Gençlik Platformu