• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/badilliasireti
  • https://plus.google.com/u/0/107447275380019069089/posts
  • https://twitter.com/badilli_asireti
Takvim
Saat

Patnos-Eleşkirt Badıllıları

Agrı Patnostaki Badıllılar bölgede Memeniler olarak bilinirler.Patnostaki nufüsun çogunlugu Badıllılar(Memaniler)oluşturmaktadır.Patnosta Badıllılar siyasi ekonomi ve nufuz bakımından etkin rol oynamaktalar. İhsan çelik 5 dönem gibi uzun bir süre patnos belediye başkanlığı görevini ifa etmiş.Patnostaki önemli ailelerden biride Esin ailesidir.Esin ailesinin  büyüğü aynı zamanda bütün patnosun kendisine büyük kabul ettiği Aleattin Esin 2002 yılında hac vazifesi dönüşü geçirdiği trafik kazası sonucu vefat etmiştir.Celal Esin siyaset vasiyetini tamamlama adına 96 yılında  refah partisinden m.vekili adayı oldu ve rekor bir oyla m.vekili seçildi(21.dönem). sonraki dönem fazilet partisinde liste başı olarak m.vekili seçildi(22.dönem).sonra anavatan partisine geçti oradan yine liste başı adayı olarak ağrı bölgesinde yeterli oyu almasına rağmen partinin baraj probleminden ötürü m.vekili seçilemedi.hala ankarada yaşamını sürdürmekte.Ali İhsan Vorol,Ahmet Dönmez Bu isimlerde Patnosta'daki Badıllıların(memanilerin) önde gelen isimlerindendir.  

Ağrı Patnostaki Badıllı köyleri ve köy muhtarları

Akyemiş köyü –Abdullah Hakverdi
Aktepe köyü – Nurettin Atabey
Degirmendüzü köyü – M.Sıddık Keleş
Kurukaya köyü – Ömer Temel
Kızıltepe köyü -  Muhlis Çetin
Ovacık Köyü – Cemal Arslan
Üç oymak – M.Nuri Kılıç
Ürküt köyü – Ferhat Varol
Gökçeali köyü – Hamdullah Turan
Köşk köyü – Mehmet Kılıç
Düzceali köyü – Remzi Kılıç
Andaçlı köyü – Maşallah Beler

ŞARK VE TAHİR BADILLILARI

Büyüklerimden aldığım bilgiye göre bizim Badıllılar Mekke nin Badi Kasabasından Suriye üzerinden Urfa ya gelmişlerdir. Bu yüzdendir ki aşiretimize Badıllı aşireti derler. Bildiğim kadarıyla uzun bir dönemden sonra, bir kısmı göç edip (Bayburt-Gümüşhane-Erzincan) Kelkit Vadisinde yerleşmiş ve o bölgede 40 civarında badıllı köyü vardır. Bunların lisanı zamanla türkçeleşmiştir. Bir kısmı Urfa dan Ağrı Patnos a göçmüşler ve bir kısmı da Anadolunun değişik yerlerine göçenler olmuştur. Bizim Tahirli Badıllılar olan grup ise bir daha Urfa dan Suriye ye geri göçmüş oradan Irak a oradan İran a geçmişler bu sürecin ne kadar olduğunu tam bilemiyoruz. İshakpaşanın Doğubeyazıt ta olduğu dönemde Doğubeyazıt tan Ağrı üzerinden Eleşkirt yakınındaki Merg-ı Badılya (Badıllıların Çayırı)”da bir süre kalıyorlar halen harebeleri bulunmaktadır. O zaman İshakpaşanın elçileri gelip Eleşkirt Ovasında vergi toplarmış. O zamanda vergiye haraç derlermiş. O zamanki elçiler bu köyü görünce bunu halka soruyorlar, onlarda Arabistan dan yeni bir göç gelmiş diyorlar. Bunun üzerine elçiler ‘İshakpaşa nın ülkesine gelip konmuşlar o zaman İshakpaşa nın haracını verecekler’ derler. O dönemde İshakpaşa nın elçilerinin atlarının ayaklarında ziller varmış ki insanlar anlasın İshakpaşa nın elçisi olduğunu. Elçi gelip haraç ister ve ‘siz İshakpaşa nın haracını vermek zorundasınız’ diye. Bunun üzerine Göçün büyükleri ‘biz 7 babadan haraç vermedik İshakpaşa ya da vergi vermeyiz’ deyip çıkan kavgada elçiyi öldürüyorlar. Bunun üzerine Eleşkirt halkı bunlara İshakpaşa nın eli uzundur. Siz göçün yoksa size zarar verir. Oradan göçüp Erzurum Ağrı Kars üçgeni arasında Harabi taşı denen yerin karşısında konuyorlar oraya Yekmal (bir ev) denir. Halende harabeler bellidir. Bu ailenin büyükleri 3 büyük kardeşmiş, bular Molla Tahir, Molla Osman ve Molla Yusuf orada belli bir süre kalıyorlar. Bir av üzerine kavga edip birbirlerinden küsüyorlar. Bu sefer Molla Tahir gelip günümüzdeki Tahir (Dahar)köyünü kurar Molla Tahir Bizim Dedemizdir. Molla Yusuf Kars a gidiyor, orda konuyor 7-8 köy vardır oradakilerle halen tanışıp görüşüyoruz. Molla Osman da Erzincan’ın Refahiye İlçesine gidiyor orada önceden göçmüş badıllıların yanına gidiyor Sultan Abdülhamit zamanında çimen yaylası badıllılara veriliyor. Yazın oraya göçüp kışın köylerine dönüyorlar. Yani bunların üçü kardeşdir bizim dedemiz Molla Tahir oluyor.
Secere olarakta şöyledir:
Molla Tahir
Molla Tahir in oğlu Molla Ali
Molla Ali nin oğlu Molla Abbas
Molla Abbas ın oğlu Halil(Hallo)
Halil(Hallo) in oğlu Mehmed
Mehmed in oğlu Musa
Musa nın oğlu Çerkez
Çerkez in oğlu Sait
Sait in oğlu Kerem
Özet olarak bildiklerim bunlardır. Dolayısıyla Urfa daki Badıllılar, Refahiye deki Badıllılar, Patnos daki Badıllılar ve Kars daki Badıllılar da hepsi akrabalarımızdır. Tüm akrabalara Selam ve sevgiler.
Dualarınızı beklerim.

Kerem ÖZTÜRK
TAHİR BELDESİ
ELEŞKİRT-AĞRI

(Katkılarından Dolayı Hikmet Öztürk Ağabey'e Teşekür Ederiz)


ELEŞKİRT-TAHİR BADILLILARI

 Ağrı Eleşkirt'e Bağlı Tahir(Dehar) Beldesi Badıllı Aşireti için Önemli Bir merkezdir.Şarktaki Badıllıların ve karadenize kadar ki Badıllıların çoğunun Kökeni Tahir'dir.Tahirde Özellikle Öztürk ailesi ön plandadır.

''Şark-ı Anadolu’daki Badıllıların ata yurdu Ağrı’nın Eleşkirt ilçesinin TAHİR Beldesidir. Erzurum, Kars, Erzincan, Patnos ve Doğu Anadolunun sair yerlerinde yerleşik bulunan  Badıllılar buradan dağılmışlar. Bu meseleyi bana nakleden Tahirli Hacı Kerem ÖZTÜRK amucamızdır.

Hacı Kerem amucamız bu mes’eleleri en iyi bilen Badıllı beylerinden biridir. “Bey” tabiini kullandım. Çünkü, doğuda bu aileye “Beyler” derler. Kürtçe lisanında ise, ”Mala beg” derler. Yani “Bey ailesi”. Bu hususu Urfa’daki ailemizin en yaşlılarından olan Haci Osman te’yid etmektedir. Muhterem Hacı Kerem amucamızın ma’lumatlarını en kısa zamanda derleyip Sitemizde yayınlamak istiyoruz. Haci Kerem Yahya begin amuca oğludur.

Tahirli emekli hâkim Zeki ÖZTÜRK ve emekli hâkim (Yargıtay üyesi) Haci Hulusi MUSTAFAOĞLU'Tahirli Badıllılarındandır.'' 

AV.MEHMET KAYA'NIN YAZISINDAN ALINMIŞTIR. 

 


Yorumlar - Yorum Yaz


Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam48
Toplam Ziyaret122694
Hava Durumu
Anlık
Yarın
35° 39° 25°
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar5.99026.0142
Euro6.82196.8493
Site Haritası
Badıllı Gençlik Platformu