• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/badilliasireti
  • https://plus.google.com/u/0/107447275380019069089/posts
  • https://twitter.com/badilli_asireti
Takvim
Saat
URFA'NIN KURTULUŞ ETKİNLERİNDE AŞİRETLERE BÜYÜK VEFASIZLIK!

Aşiretler Urfa’nın kurtuluş etkinliklerine tepkili.

11 Nisan 1920 Urfa’nın düşman işgalinden kurtuluşunun 96.yıl kutlamaları çerçevesinde 3 gün boyunca bir dizi etkinlik düzenlendi.Bu etkinlerin hiç birinde Urfa’nın kurtuluş mücadelesine katılan aşiretler yad edilmedi.Vefa gecesi adı altında il dışından ve il içinden davet edilen yüzlerce Urfa’lılar arasında bile aşiretlere yer verilmedi.

 Urfa’nın Kurtuluşunda tüm varlıklarıyla mücadele eden Badıllı aşireti,Mersav aşireti,İzol aşireti,Döger aşireti neden anılmadılar.250 savaşçısıyla kurtuluş mücadelesine katılan Badıllı Sait Beyin ismi neden söylenmedi. İzollo Bozan ağa,Mersavi Osman Zade Cuma efendi,Dögerli Bekir bey neden yad edilmedi.

Urfa’yı sadece 12 ler mi kurtardı.Kim 12 leri ön plana çıkardı.Urfa aşiretlerini saymamak Urfanın kurtuluşunu yok saymaktır.Bu ne inkarcılık! Bu ne vefasızlıktır!

Bugün bile terör örgütlerinin Urfada tutunamamalarının yegane sebebi urfa aşiretleriyken aşiretlere yapılan bu vefasızlık düşündürücüdür.

ŞUTİM YENİ HAL PAZARI'da dernek başkanı ve işadamı Faruk Akbaş konuyla alakalı şunları söyledi: 

11 Nisan 1920 yılında Şanlıurfa'nın Fransızların işgalinden kurtuluşunun 96. yılı 3 gün boyunca çeşitli etkinliklerle kutlandı. ama bu etkinliklere Mersav aşireti, Badıllı aşireti ve izol aşireti tepki gösterdi. Aşiretler soruyor; sacoya şehri terk etmesi namesini kim götürdü? Urfa'nın 12'leri kimlerdir? zaferi onikiler mi elde etti? izollu bozan ağa ve çeteleri ne oldu? badıllı sait beğ ve çetelerinden neden bahsedilmiyor?

11 Nisan 1920 yılında Şanlıurfa'nın Fransızların işgalinden kurtuluşunun 96. yılı 3 gün boyunca çeşitli etkinliklerle kutlandı. ama bu etkinliklere Mersav aşireti, Badıllı aşireti ve izol aşireti tepki gösterdi. peki, neden tepki gösterdiler?

Şanlıurfa Kurtuluş etkinliklerinde, Zaferi sadece 12'lere mal edilmeye çalışılması tepki gösteren aşiretler, izollu bozan ağa ve çeteleri ne oldu? badıllı sait beğ ve çetelerinden neden bahsedilmiyor?  sacoya şehri terk etmesi namesini götüren mersavi Osman zade cuma efendiden neden bahseilmiyor? diye tepki gösterdiler.

"Sacoya, şehri terk etmesi için nameyi götüren mersavi Osman zade cuma efendidir"
Konuyla ilgili açıklama yapan Mersavi Aşireti Mensubu, ŞUTİM YENİ HAL PAZARI'da dernek başkanı ve işadamı Faruk Akbaş şunları söyledi:  "11 Nisan'ımız Bayram'ımız kutlu olsun. kutlu olsun ama Mersav aşireti, Badıllı aşireti, izol aşireti gibi Urfa'nın büyük aşiretlerinin, mücadelede adlarının zikredilmemiş olması bizi üzmüştür. Sanki bunlar mücadelede geri durmuş havası estirilmiş, Zafer sadece 12'lere mal edilmiştir. 12'lerin kim oldukları ise ihtilaflıdır. sacoya, şehri terk etmesi için nameyi götüren mersavi Osman zade cuma efendidir. kaçış güzergahlarının mersavi bölgesi olması hesabıyla kaçanların tamamını kılıçtan geçiren mersav aşiretidir. izollu bozan ağa ve çetelerinin, badıllı sait beğ ve çetelerinin ne kahramanlıklar gösterdiklerinin tarihçiler tarafından araştırılıp gerçek bilgilerin halkla paylaşılması gerekir."

Kaynak: www.balikligol.com


 

Paylaş |                      Yorum Yaz - Arşiv     
1066 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam48
Toplam Ziyaret122694
Hava Durumu
Anlık
Yarın
35° 39° 25°
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar5.99026.0142
Euro6.82196.8493
Site Haritası
Badıllı Gençlik Platformu